YSA Logo

YORKSHIRE SWIMMING ASSOCIATION

Masters 2012

November

The Yorkshire team won the regional Inter County Masters event held at Leeds yesterday and some photos of the successful team are attached.

 

Bill Moore received the trophy on behalf of the team from Philip Morrison, Yorkshire Swimming Association President and Claire Dickinson,Cheshire County President.

 

The final scores were:

 

Yorkshire                             288 Points

Cheshire                               266

Northumberland & Durham      205

Lancashire                            154

 

Sadly Cumbria were unable to submit a team for the event on this occasion.

  

October

BRITISH GAS ASA MASTERS & SENIOR AGE GROUP CHAMPIONSHIPS SHEFFIELD PONDS FORGE 26-28th OCTOBER 2012

Yorkshire Swimming Association Medallists

Kyran Parker            East Leeds                    1st     40-44 years   1500m Freestyle

Keith Godbehere     Rotherham Metro         1st     75-79 years   1500m Freestyle

Julie Hoyle               East Leeds                    1st     50-54 years   50m Backstroke

Julie Hoyle               East Leeds                    1st     50-54years    100m Backstroke

Julie Hoyle               East Leeds                    1st     50-54years    200m Backstroke

Alistair Crawford     City of Sheffield          1st     25-29years    100m Butterfly

Alistair Crawford     City of Sheffield          1st     25-29 years   100 Ind. Medley

Bill Moore                East Leeds                    1st     75-79years    50m Breaststroke

Bill Moore                East Leeds                    1st     75-79years    100m Breaststroke

Bill Moore                East Leeds                    1st     75-79years    200m Breaststroke

Philippa Rickard      East Leeds                    1st     40-44years    50m Butterfly

Bethan Corley          City of Sheffield          1st     18-24years    400m Freestyle

Bethan Corley          City of Sheffield          1st     18-24 years   800m Freestyle

Karen Graham          Ilkley                            1st     45-49years    200m Freestyle

Karen Graham          Ilkley                            1st     45-49years    400m Freestyle

Cassandra Walker    Borough of Kirklees     1st     18-24years    100m Breaststroke

Stephen Allen          Hull Masters                 2nd   50-54years    200m Ind. Medley

Brian Taylor             Adwick                        2nd   60-64years    50m Breaststroke

Brian Taylor             Adwick                        2nd   60-64years    100m Breaststroke

Sally Shields            Borough of Kirklees     2nd   55-59years    50m Breaststroke

Chris Brown             City of Bradford          2nd   55-59years    50m Backstroke

Chris Brown             City of Bradford          2nd   55-59years    100m Backstroke

Chris Brown             City of Bradford          2nd   55-59years    200m Backstroke

Carolyn Irvine          Borough of Kirklees     2nd   45-49 years   50m Backstroke

Robert Hyde            City of Sheffield          2nd   30-34years    100m Butterfly

Alistair Crawford     City of Sheffield          2nd   25-29years    50m Butterfly

Alistair Crawford     City of Sheffield          2nd   25-29years    50m Freestyle

Alistair Crawford     City of Sheffield          2nd   25-29years    100m Freestyle

Cassandra Walker    Borough of Kirklees     2nd   18-24years    200m Breaststroke

Elizabeth Bentley     City of Sheffield          2nd   18-24years    100m Breaststroke

Bill Moore                East Leeds                    2nd   75-79years    100m Ind. Medley

Bill Moore                East Leeds                    2nd   75-79 years   400m Freestyle

Bill Moore                East Leeds                    2nd   75-79 years   800m Freestyle

Deborah Tuck          Cleethorpes                  2nd   40-44years    200m Freestyle

Bethan Corley          City of Sheffield          2nd   18-24years    400m Ind. Medley

Kyran Parker            East Leeds                    2nd   40-44years    400m Ind. Medley

Karen Graham          Ilkley                            2nd   45-49years    100m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds                    2nd   40-44 years   200m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds                    2nd   40-44 years   100 Freestyle

East Leeds               Mixed 4 x 50m Freestyle Team

                                 Paul Clemence, Julie Hoyle, Philippa Rickard and Chris Knee.

Paul Clemence gained a new British record of 24.30 in the lead off leg

 

Stephen Allen          Hull Masters                 3rd    50-54years    200m Backstroke

Joshua Spencer        City of Leeds                3rd    18-24years    200m Butterfly

Hilary Crick             York City                      3rd    65-69years    100m Breaststroke

Deborah Tuck          Cleethorpes                   3rd    40-44years    400m Freestyle

Keith Godbehere     Rotherham Metro         3rd    75-79 years   400m Freestyle

Keith Godbehere     Rotherham Metro         3rd    75-79 years   800m Freestyle

Julie Hoyle               East Leeds                    3rd    50-54years    100m Freestyle

Julie Hoyle               East Leeds                    3rd    50-54years    200m Freestyle

Brian Taylor             Adwick                         3rd    60-64years    100m Ind. Medley

Brian Taylor             Adwick                         3rd    60-64years    200m Breaststroke

Karen Graham         Ilkley                             3rd    45-49years    100m Ind. Medley

Natalie Taylor          City of Sheffield          3rd    30-34 years   400m Ind. Medley

Sally Shields            Borough of Kirklees     3rd    55-59years    100m Breaststroke

Simon Kerrigan       City of Sheffield          3rd    35-39years    100m Backstroke

Simon Kerrigan       City of Sheffield          3rd    35-39years    200m Backstroke

Andrew Gristwood Cleethorpes                   3rd    45-49years    1500m Freestyle

Elizabeth Bentley    City of Sheffield          3rd    18-24years    50m Breaststroke

Elizabeth Bentley    City of Sheffield          3rd    18-24 years   200m Breaststroke

Jamie McHale          City of Sheffield          3rd    40-44years    200m Backstroke

Philippa Rickard      East Leeds                    3rd    40-44years    100m Butterfly

Christopher Knee    East Leeds                    3rd    30-34years    50m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds                    3rd    40-44years    50m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds                    3rd    40-44 years   800m Freestyle

Carolyn Irvine         Borough of Kirklees     3rd    45-49years    100m Backstroke

 

 Congratulations to all the County swimmers who competed at the Championships held at Ponds Forge, Sheffield and in particular to the above medallists.

 

A special mention must go to Paul Clemence, East Leeds whose lead off time of 24.30 in the Mixed 4 x 50m Freestyle Team was a new British Record in the 40-44years age group.

 

Also to our multiple gold medal winners, Julie Hoyle and Bill Moore, East Leeds, Alistair Crawford and Bethan Corley, City of Sheffield and Karen Graham, Ilkley.

 

2008      17 Golds       13 Silver          11 Bronze                 Total 41 Medals

2009      21 Golds       16 Silver          18 Bronze                 Total 55 Medals

2010      32 Golds       20 Silver          17 Bronze                 Total 69 Medals

2011      25 Golds       32 Silver          25 Bronze                 Total 82 Medals

2012      16 Golds       24 Silver          24 Bronze                 Total 64 Medals

BRITISH GAS  ASA MASTERS & SENIOR AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

SHEFFIELD PONDS FORGE

May 4/5/6th 2012

Yorkshire Swimming Association Medallists

 

Andrew Gristwood  Cleethorpes        1st     45/49yrs          1500m Freestyle

Keith Godbehere     Rotherham M     1st     75/79yrs          1500m Freestyle

Stephen Allen          Hull Masters       1st     50/54 yrs         50m Backstroke

Stephen Allen          Hull Masters       1st     50/54yrs          100m Backstroke

Stephen Allen          Hull Masters       1st     50/54yrs          200m Backstroke

Stephen Allen          Hull Masters       1st     50/54yrs          200m Ind Medley

David Holmes          Armthorpe          1st     30/34yrs          200m Butterfly

David Holmes          Armthorpe          1st     30/34yrs          200m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds         1st     40/44yrs          50m Freestyle

Paul Clemence         East Leeds         1st     40/44yrs          100m Freestyle

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          50m Freestyle

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          100m Freestyle

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          50m Breaststroke

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          100m Breaststroke

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          50m Butterfly

Sophie Coy              Adwick              1st     18/24yrs          100m Butterfly

Bill Moore                East Leeds         1st     75/79yrs          400m Freestyle

Bill Moore                East Leeds         1st     75/79yrs          800m Freestyle

Bill Moore                East Leeds         1st     75-79yrs          50m Breaststroke

Lauren Christian      City Of Sheff     1st     18/24yrs          400m Ind Medley

Simon Kerrigan        City of Sheff      1st     35/39yrs          400m Ind Medley

Simon Kerrigan        City of Sheff      1st     35/39yrs          200m Backstroke

Kyran Parker            East Leeds         1st     40/44yrs          400m Ind. Medley

Jamie McHale          City of Sheff      1st     40/44yrs          200m Ind Medley

Michelle Booty        Hull Masters       1st     25/29yrs          50m Breaststroke

 

Jamie McHale          City of Sheff      2nd     40/44yrs          50m Backstroke

Jamie McHale          City of Sheff      2nd     40/44yrs          200m Freestyle

Jamie McHale          City of Sheff      2nd     40/44yrs          400m Freestyle

Bill Moore                East Leeds         2nd     75/79yrs          100m Breaststroke

Bill Moore                East Leeds         2nd     75/79yrs          200m Breaststroke

Michelle Booty        Hull Masters       2nd     25/29yrs          100m Breaststroke

Keith Godbehere     Rotherham M     2nd     75/79yrs          400m Freestyle

David Holmes          Armthorpe          2nd     30/34yrs          400m Ind Medley

Lauren Christian      City of Sheff      2nd     18/24yrs          200m Ind Medley

Lauren Christian      City of Sheff      2nd     18/24yrs          50m Breaststroke

Sally Shields            BOK                  2nd     55/59yrs          50m Breaststroke

Andrew Gristwood  Cleethorpes        2nd     45/49yrs          800m Freestyle

 

Kyran Parker            East Leeds         3rd     40/44yrs          1500m Freestyle

Peter Ingham            Rotherham M     3rd     65/69yrs          1500m Freestyle

Carolyn Irvine          BOK                  3rd     45/49yrs          50m Backstroke

Carolyn Irvine          BOK                  3rd     45/49yrs          100m Backstroke

Wendy Offord         BOK                  3rd     55/59yrs          50m Backstroke

Jamie Peace              BOK                  3rd     25/29yrs          100m Freestyle

Sally Shields            BOK                  3rd     55/59yrs          100m Breaststroke

Andrew Gristwood  Cleethorpes        3rd     45/49yrs          400m Freestyle

Simon Kerrigan        City of Sheff      3rd     35/39yrs          100m Backstroke

Jamie McHale          City of Sheff      3rd     40/44yrs          50m Butterfly

Tina Wilson              Armthorpe          3rd     35/39yrs          50m Freestyle

Chris Knee               East Leeds         3rd     30/34yrs          50m Freestyle

Lauren Christian      City of Sheff      3rd     18/24yrs          100m Butterfly

Katherine Purcell     City of Leeds     3rd     18/24yrs          800m Freestyle

 

Teams:

BOK                        Womens’s Open          2nd                    200m Freestyle Team

City of Sheffield      Men’s Open                2nd                    200m Medley Team

City of Sheffield      Mens                           2nd                    200m Freestyle Team

East Leeds               Men’s Open                3rd                    200m Freestyle Team

 

Congratulations to all the County swimmers who competed at the Championships held at Ponds Forge, Sheffield and in particular to the above medallists.

 

A special mention must go to Sophie Coy, Adwick on her tally of six National Titles, to Stephen Allen of Hull Masters on his four titles and Bill Moore, East Leeds on his three titles.

Also to our double gold medal winners, Paul Clemence, East Leeds, Simon Kerrigan, City of Sheffield and David Holmes, Armthorpe.